Rady na kúpu

 

 

 

Kupujete apartmán? Aké má nevýhody oproti bytu?

 

V posledných rokoch sme zaznamenali nový trend vo viacerých novostavbách, čoraz viac sa pri developerských projektoch stretávame s pojmom apartmán. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že apartmán môže majiteľovi poskytnúť exkluzívnejšie bývanie, v skutočnosti má oproti klasickému bytu viac nevýhod ako výhod. 

 

Prečo developeri ponúkajú apartmány?

 

Územný plan vyžaduje, aby bol dosiahnutý určitý pomer medzi bytovými a nebytovými priestormi. Často sa môžete stretnúť, že realitní makléri klienta pri predaji presviedčajú, že apartmán je v skutočnosti to isté ako byt. V skutočnosti sa však jedná, že ide o nebytový priestor. Stavený zákon, katastrálny zákon a ani územný plán nepoznajú pojem apartmán. Dôvodov, prečo stavebníci ponúkajú apartmány je viac. 

 

Svetlotechnický posudok

 

Keď developer žiada stavebný úrad o vydanie stavebného povolenia, jedným z podkladov, ktorý musí doložiť, je svetlotechnický posudok. Laicky povedané, ak má byť priestor klasifikovaný ako byt, svetlotechnik musí v posudku potvrdiť, či do priestoru vniká dostatočné množstvo svetla, aby bolo možné priestor užívať na bývanie. Takmer v každom bytovom dome vzniknú miesta, ktoré sú zatienené okolitou zástavbou a do priestorov tak svieti iba pár hodín denne prípadne vôbec. Takýto priestor sa nedá charakterizovať ak bytový ale naopak, jedná sa o nebytový priestor. 

 

Ekonomický rozmer

 

Pre stavebníkov je výhodnejšie priestory predávať na bývanie ako ich predávať alebo prenajímate na podnikanie. Ak do priestoru vniká svetlo povedzme o hodinu menej ako stanovuje norma, tieto nebytové priestory stavebníci označujú ako apartmán alebo ateliér.

 

Je možné nahlásiť si v apartmáne trvalý pobyt?

 

Do katastra sa apartmán zapisuje ako byt, čiže vec určená na bývanie. Z toho vyplýva, že v apartmáne si môžeme nahlásiť trvalý pobyt.

 

Problém s vybavením hypotéky?

 

Problém môže nastať pri vybavovaní hypotekárneho úveru. Aj keď na liste vlastníctva je apartmán evidovaný ako byt, pri vybavovaní hypotekárnho úveru ho v banke ako byt nemusia posudzovať. Jedným z podkladov pre schválenie hypotekárneho úveru je aj vypracovanie znaleckého posudku. Znalec si vyžiada okrem projektovej dokumentácie aj stavebné povolenie, respektíve kolaudačné rozhodnutie. V oboch prípadoch bude banke však zrejmé, že sa jedná o nebytový priestor a nie o byt. Keďže je hypotekárny úver primárne určený na prefinancovanie bývania, banka sa tak veľmi pravdepodobne rozhodne, že Vám hypotéku neschváli. 

S kúpou apartmánu teda navždy ostane otvorená otázka pre majiteľa, či sa neobjaví pri jeho ďalšom predaji komplikácia pri prefinancovaní. 

 

Pozor! Podľa platnej legislatívy s účinnosťou od 1.1.2017 (Vestník NBS - Opatrenie NBS č. 10/2016, čiastka 35/2016, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o posúdení schopnosti spotrebiteľa splácať úver na bývanie) je limit na maximálnu splatnosť úveru určený tak, aby nepresahovala 8 rokov a to v nasledovných prípadoch:

- rekreačný objekt

- apartmán ako zapísaný nebytový priestor (na LV uvedený v časti ,,nebytové priestory")

- samostatná garáž

V prípade záujmu, Vám poskytneme bezplatné hypotekárne poradenstvo prostredníctvom nášho hyotekárneho špecialistu.

 



Realitný softvér backOFFICE®